Σα. Ιαν 28th, 2023

Δια χειρός Μιχάλοβιτς στον τελικό ο Φοίνικας!

Κοινοποίηση >

Η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι… έφτυσε αίμα, αλλά τελικά κατάφερε να επικρατήσει με 3-2 σετ του Πήγασου Πολίχνης που πραγματοποίησε συγκλονιστική εμφάνιση και κέρδισε το χειροκρότημα όλων όσων βρίσκονταν στο κλειστό της Γλυφάδας.

Η συριανή ομάδα δεν ήταν και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, ενώ είχε μια πολλή σημαντική απουσία της τελευταίας στιγμής, καθώς ο Τζούριτς έμεινε στο ξενοδοχείο λόγω γαστρεντερίτιδας. Ωστόσο ο Κόστα έπαιξε και για τους δύο, κάνοντας μεγάλο ματς (20 πόντους με 6 μπλοκ), ωστόσο ο Φοίνικας χρωστά τη νίκη του στον Μιχάλοβιτς.

Ο Σλοβάκος διαγώνιος ήταν σε μέτρια βραδιά, ωστόσο πήγε στο σερβίς στο 10-8 του τάι-μπρέικ και με σερί 7-0 (3 άσσους) τέλειωσε το σετ και το παιχνίδι!

Από την άλλη οι αθλητές του Ηρακλή Θεοδώρου, με μπροστάρη το Νίκο Μήλη, εξαιρετικό τον αρχηγό Αργύρη Μαυροβουνιώτη και κανένα παίκτη να υστερεί, πήγαν να ρίξουν… βόμβα μεγατόνων και να περάσουν στον τελικό.

1o σετ

Οι παίκτες του Ηρακλή Θεοδώρου έπαιζαν χωρίς άγχος και αυτό έβγαινε στον αγωνιστικό χώρο, καθώς δεν επέτρεπαν στην Συριανή ομάδα να ξεφύγει στο σκορ.

Ο Φοίνικας ξεκίνησε με ένα μικρό προβάδισμα (2-4), ωστόσο με άσσο του Μαυροβουνιώτη ο Πήγασος ισοφάρισε (4-4), ενώ το ίδιο έγινε λίγο αργότερα με άσσο του Μήλη (7-7 από 5-7). Το ίδιο σκηνικό συνεχιζόταν, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στο +2 και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν.

Το μπλοκ του Στίγγα πάνω στον Στερν έβαλε μπροστά τον Πήγασο (12-11), με τον Πήγασο να διατηρεί το οριακό προβάδισμα ύστερα από εξαιρετικές επιθέσεις του πρώην “Συριανού” Νίκου Μήλη. Από σερβίς του Εφραιμίδη και ασυνεννοησία των παικτών του Μιλενκόσκι η διαφορά πήγε στους 2 (17-15).

Τα τάιμ-άουτ του Μιλενκόσκι δεν έπιασε τόπο, καθώς από το καλό σερβίς του Εφραιμίδη ο Μήλης στην κόντρα έκανε το 18-15. Οι παίκτες του Φοίνικα είχαν… βραχυκυκλώσει και στο 19-15 ο προπονητής αναγκάστηκε να πάρει και το δεύτερο τάιμ-άουτ.

Η άστοχη επίθεση του Μιχάλοβιτς έκανε το σκορ 20-15, με τους Τζιουμάκα και Παπαλεξίου να περνάνε στο ματς. Το τρελό σερί του Πήγασου συνεχίστηκε για το 21-15, με τον Φράγκο να βάζει τέλος σε αυτό.

Ωστόσο το σετ είχε ουσιαστικά κριθεί, με τους τυπικά γηπεδούχους να φτάνουν ανέλπιστα εύκολα στην κατάκτηση του 1ου σετ, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μήλη (9 πόντους), υποδοχή για σεμινάριο (88% με 50% άριστες) και κυριαρχία σε όλους τους τομείς.

2ο σετ

Οι παίκτες του Ηρακλή Θεοδώρου μπήκαν το ίδιο δυνατά και στο 2ο σετ και χρειάστηκε ένα εξαιρετικό μπλοκ του Κόστα για να πάρει προβάδισμα ο Φοίνικας (5-6), ενώ με νέο μπλοκ έγινε το 5-7. Το μεγάλο “όπλο” του Φοίνικα είχε πάρει μπρος, με τον Μιχάλοβιτς να σταματά τον Εφραιμίδης (5-8), ενώ ο άσσος του Ιερεζουέλο έκανε το 5-9.

Μετά το τάιμ-άουτ του Ηρακλή Θεοδώρου, ακόμη ένα μπλοκ (Κόστα σε Μήλη) ανέβασε την διαφορά στους 5 (5-10). Νέος άσσος του Ιερεζουέλο διεύρυνε το σερί (5-11), το οποίο σταμάτησε με ωραία επίθεση του Μαυροβουνιώτη. Με μπλοκ του Στίγγα στον Μιχάλοβιτς και παράβαση φιλέ η διαφορά έπεσε στους 2 (11-13), ενώ ο Στίγγας σταμάτησε ξανά τον Παπαλεξίου για το 12-13.

Με έξυπνο πλασέ ο Στερν ξεμπλόκαρε τον Φοίνικα (12-14) για να ακολουθήσει άσσος του Μιχάλοβιτς (12-15). Ο Μήλης ήταν σε εκπληκτική κατάσταση και κρατούσε την ομάδα κοντά στο σκορ, ωστόσο οι παίκτες του Μιλενκόσκι ήταν αποφασισμένοι να ισοφαρίσουν και με άσσο του Ιερεζουέλο πήγαν στο +5 (15-20) και κατέκτησαν εύκολα το σετ, με όπλο το μπλοκ (5 στο 2ο σετ, τα 4 ο Κόστα) και βελτίωση σε όλους τους τομείς.

3 σετ

Η απώλεια του 2ου σετ δεν πτόησε τους εξαιρετικούς παίκτες του Ηρακλή Θεοδώρου, οι οποίοι μπήκαν πολύ δυνατά στο 3ο σετ, προηγήθηκαν με 7-4 με εξαιρετική λειτουργία στο μπλοκ-άμυνα και ανάγκασαν τον Μιλενκόσκι να πάρει νωρίς νωρίς τάιμ-άουτ.

Με άσσο του Ιερεζουέλο ο Φοίνικας ισοφάρισε (7-7) με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο για αρκετή ώρα και τον εξαιρετικό και σε αυτό το σετ Μήλη να μην αφήνει την πρώην ομάδα του να πάρει διαφορά.

Με μπλοκ του Ιερεζουέλο οι συριανοί κατάφεραν να πάνε στο +2 (17-19). Ακολούθησε παράβαση του Μήλη, ενώ στη συνέχεια ο Έλληνας διαγώνιος δέχτηκε μπλοκ από τον Φράγκο με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 17-21.

Το σετ είχε πλέον κριθεί με τον Φοίνικα να παίρνει το προβάδισμα στα σετ με 2-1, με κυριαρχία στο μπλοκ (4 έναντι 0) και πρωταγωνιστή τον Κόστα (7 πόντους στο 2ο σετ).

4ο σετ

Εκρηκτικό ξεκίνημα στο 4ο σετ για τον Πήγασο Πολίχνης, καθώς με πρωταγωνιστή τον Μαυροβουνιώτη προηγήθηκε 3-0, ωστόσο ο Φοίνικας γρήγορα αντέδρασε και ισοφάρισε (4-4).

Με εντυπωσιακό μπλοκ του Στίγγα στον Φράγκο η ομάδα του Θεοδώρου πήγε στο +2 (8-6), ενώ με κόντρα επίθεση του Κεσεσίδη η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 3 (12-9), αναγκάζοντας τον Γιόσκο Μιλενκόσκι να πάρει τάιμ-άουτ. Μήλης και Μαυροβουνιώτης ήταν ασταμάτητοι και η διαφορά ανέβηκε στους 4 (14-10).

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με το μπλοκ να σπάει μπάλες πλησίασαν στον πόντο, ωστόσο με μπλοκ του Κομητούδη η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 3 (17-14) και μετά από φάση διαρκείας στους 4 (18-14). Με έναν ακόμη άσσο του Ιερεζουέλο ο Φοίνικας μείωσε σε 18-16 και με μπλοκ του Τζουμάκα σε 18-17.

Η ομάδα του Ηρακλή Θεοδώρου όμως αντέδρασε και πάλι, με κόντρα επίθεση του Μήλη προηγήθηκε 21-18, για να ακολουθήσει άστοχη επίθεση του Στερν για το 22-18. Το θέαμα που πρόσφεραν οι δύο ομάδες ήταν εκπληκτικό και μετά από φάση διαρκείας ο Τζιουμάκας μπλόκαρε τον Μήλη για το 22-20.

Ο Κεσεσίδης έκανε το 23-20, ο Μαυροβουνιώτης αστόχησε στο σερβίς, αλλά ο Μήλης έφερε σε σετ-μπολ την ομάδα του (24-21) και ο Στίγγας μπλόκαρε τον Παπαλεξίου για το 25-21 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

5ο σετ

Ο Μαυροβουνιώτης οδηγούσε την ομάδα του στο ξεκίνημα του σετ, καθώς με δικές του επιθέσεις ο Πήγασος έπαιρνε το οριακό προβάδισμα, με στήριγμά του τον εξαιρετικό Νίκο Μήλη. Ύστερα από φάση διαρκείας, ο Μιχάλοβιτς έβαλε για πρώτη φορά μπροστά τον Φοίνικα (3-4).

Το σετ ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Ο Μαυροβουνιώτης, ύστερα από εξαιρετική άμυνα του Τσαδήμα, έβαλε και πάλι μπροστά τον Πήγασο (7-6). Μετά από επίθεση του Μιχάλοβιτς, ο Θεοδώρου ζήτησε video challenge και δικαιώθηκε, καθώς η μπάλα ήταν άουτ και το σκορ έγινε 9-7.

Ο… δαιμονισμένος Μαυροβουνιώτης με επίθεση έκανε το 10-8, ωστόσο δύο σερί επιθέσεις του Παπαλεξίου έφεραν την ισοφάριση (10-10), ενώ ο κεντρικός ήταν αυτός που με μπλοκ έβαλε μπροστά τον Φοίνικα (10-11), ύστερα από εξαιρετικά σερβίς του Μιχάλοβιτς.

Μετά το τάιμ-άουτ, ο Σλοβάκος διαγώνιος πήρε δύο σερί άσσους για το 10-13, αναγκάζοντας τον Θεοδώρου να πάρει κι άλλο τάιμ-άουτ.

Ακολούθησε μπλοκ του Στερν για το 10-14 και ο Μιχάλοβιτς με άσσο τέλειωσε το σετ και το παιχνίδι, στέλνοντας τον Φοίνικα στον αυριανό τελικό!

ΣΕΤ: 25-19, 18-25, 20-25, 25-21, 10-15